Sháníte požární dveře? Vyznejte se v označení
Pokud jste se rozhodli pro investici do vchodových dveří do bytu, respektive domu, nebo sháníte vhodné řešení pro svou průmyslovou budovu, určitě se zaměřte na požární dveře. V první řadě byste si však měli udělat přehled o tom, co současný trh nabízí, protože nejsou dveře jako dveře. Zatímco některé vydrží odolávat 15 minut, jiné klidně i 80 minut, a proto byste se měli zaměřit na parametry požárních dveří. V následujících řádcích vám vysvětlíme jednotlivá označení a symboly požární odolnosti.
Jak je to po zákonné stránce?
Zákon stanovuje, že všechny vchodové dveře v bytových domech musí být protipožární. Zákon se vztahuje na všechny domy s více než čtyřmi bytovými jednotkami. Protipožární dveře poznáte tak, že mají specifické označení, například EW-SC 30 DP3. Opravdu víte, co se pod jednotlivými písmenky a čísly skrývá?
- EI – dveře bránící šíření požáru
- EW – dveře omezující šíření požáru
- R – únosnost a stabilita
- E – celistvost
- I – izolační schopnost mezní teploty na neohřívaném povrchu
- W – izolační schopnost mezní hustoty tepelného toku
- S – prostup zplodin hoření, kouřotěsnost
- C – požární uzávěry se samozavíračem
- M – mechanická odolnost
Třídění konstrukcí podle požární odolnosti
Ještě se dveře jako takové rozdělují do tří kategorií podle požární odolnosti a hořlavosti. První je DP1, kam spadají všechny dveře vyrobené výhradně z nehořlavé hmoty. Jedná se o nejvyšší stupeň zabezpečení. Další možností je DP2, což jsou dveře, jejichž konstrukce je tvořena jak z hořlavých, tak i nehořlavých látek. A poslední skupinou jsou DP3, což jsou všechny dveře, jež nesplňují požadavky odolnosti a hořlavosti DP1 a DP2.
Jestliže hledáte specialistu na požární dveře, obraťte se na společnost SPEDOS, která má v nabídce jak personální vstupy, tak i průmyslové vstupy. Přijdou si na své tedy i firemní zákazníci, kteří hledají požární dveře do svých objektů a budov.